Apostolat Margaretka
MARGARETKA jest wspaniałym Bożym dziełem. Nazwa pochodzi od imienia niezwykłej osoby, którą była Margaret O’Donnell z Kanady. W wieku 13 lat, w sierpniu 1951 roku, zaraziła się choroba Heine-Medina podczas spotkania rodzinnego. Zawieziono ją do szpitala w Ottawie, potem do Montrealu. Po trzech miesiącach leczenia, wróciła do domu, ale była całkowicie sparaliżowana, mogła poruszać tylko głową. Margaret szybko zrozumiała, że ta choroba była jej powołaniem, tak jak dla innych małżeństwo, kapłaństwo lub życie zakonne. Zaczęła więc poświęcać swoje cierpienie modląc się za swoją parafię, proboszcza, Kapłanów, we wszystkich intencjach, które jej powierzano. Z każdym dniem, zwiększała się liczba Kapłanów odwiedzających Margaret i proszących ją o tę formę modlitwy. Przyjmowała czasem 20 osób dziennie. Wielu Kapłanów podnosiła na duchu swoją modlitwą, wielu pomogła swoim cierpieniem. Margaret zmarła w Wielki Piątek, w wieku 40 lat, po 27 latach życia w bezruchu, cierpienia i modlitwy.
Pani prof. Louise Ward, która znała osobiście Margaret O’Donnell, 1 sierpnia 1981r. w Aylmer, Quebec w Kanadzie założyła Ruch MARGARETEK, którego inspiracją było życie i modlitwa Margaret, i dlatego nazwała go jej imieniem. Imię to z francuskiego marguerite, oznacza polny kwiatek w Polsce nazywany margerytką.
Symbolem Apostolatu MARGARETKA stał się więc mały biały kwiatek, który oznacza poświęcenie, prostotę i jedność. W centrum kwiatu wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób (lub nazwiska rodzin), które składają Bogu przyrzeczenie dożywotniej modlitwy – każda osoba (lub rodzina) w jednym określonym dniu tygodnia za konkretnego kapłana.
Strona internetowa Centrum Apostolatu Margaretka
http://www.margaretka.org.pl
Domowy Kościół Ruchu Światło – Życie
Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, tworząc właściwą dla siebie drogę, zwaną charyzmatem Domowego Kościoła.
Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do bycia bliżej Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce on pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
Członkami DK są pary małżeńskie połączone sakramentem małżeństwa, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną dla nich formację.
Więcej informacji na krajowej stronie internetowej:
Liturgiczna Służba Ołtarza
Serdecznie zapraszamy chłopców do pełnienia funkcji ministranta. Zapraszamy również osoby chętne do czytania Słowa Bożego podczas Eucharystii.
Róże Różańcowe
Szensztackie Dzieło Rodzin
Szensztackie Dzieło Rodzin jest jedną z wielu wspólnot międzynarodowego Ruchu Szensztackiego założonego przez sługę Bożego Ojca Józefa Kentenicha w dniu 18 października 1914 r. w Szensztat (Niemcy).
W Jego wspólnotach jest miejsce dla każdego: dla duchownych i świeckich, dla młodych i starszych, dla mężczyzn i kobiet, dla ludzi wolnego stanu oraz dla rodzin.
Ruch rozwinął się już w czterdziestu krajach świata i jednoczy w swoich wspólnotach ponad 1,5 miliona członków.
Ruch Szensztacki ma charakter:
- maryjny
- wychowawczy
- rodzinny
Naszym ideałem jest ukazywanie współczesnemu światu świętości, wielkości, oraz piękna życia małżeńskiego
i rodzinnego, którego nieprzemijający wzór widzimy w Świętej Rodzinie z Nazaretu.
Aktywnie włączamy się w ewangelizację świata poprzez apostolat wśród współczesnych rodzin.
Więcej informacji na stronie internetowej Apostolskiego Ruchu Szensztackiego Archidiecezji Gdańskiej :
www.trojmiasto.szensztat.pl
Wspólnota Młodych
Jesteśmy wspólnotą młodych, którzy po przyjęciu sakramentu bierzmowania chcieli nadal, wśród swoich rówieśników i przyjaciół, kroczyć za Jezusem.
Na spotkaniach poruszamy ważne dla nas tematy.
Stawiamy pytania dotyczące naszej wiary i naszego życia.
Wspólnie szukamy na nie odpowiedzi.